Bővült a Rákóczi Szövetség felvidéki iskolabuszhálózata

Bővült a Rákóczi Szövetség felvidéki iskolabuszhálózata
A buzitai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola csatlakozik az új tanévtől a Szövetség iskolabuszhálózatához. 
Központi iroda - 2024.08.20

A buzitai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola csatlakozik az új tanévtől a Szövetség iskolabuszhálózatához. 

A buzitai alapiskolához rendelt vadonatúj 22 fős autóbuszt ünnepélyesen 2024. augusztus 21-én Buzitán adták át a Rákóczi Szövetség képviselői.

Az iskolabusz naponta mintegy 50 magyar iskolába járó diákot fog ingáztatni otthona és az iskola között olyan településekről, ahol nem érhető el az anyanyelvi oktatás. Az iskolabusz útvonala Szeszta, Komaróc, Perény-Hím, Nagyida, Csécs, Reste településeket fogja érinteni.

A Rákóczi Szövetség felvidéki iskolabusz-hálózatának 2024/2025-ös tanévre vonatkozó tájékoztatója:

A Felvidéken 2024 szeptemberétől a Rákóczi Szövetség 21 iskolabusza (ebből négy 23+1 személyes, három 22+1 személyes, egy 21+1 személyes és tizenhárom 8+1 személyes)fog szolgálatot teljesíteni. A buszok naponta több mint 2000 kilométert fognak megtenni összesen. A program a pozsonyi agglomerációtól (Szenc) egészen az ukrán határ melletti Nagykaposig és a zoboralji szórványig lefedi közel a teljes felvidéki magyar településterületet. A járművek kihasználtsága (az utasszám osztva az ülőhelyek számával, figyelemmel a több útvonalat bejáró buszokra is) kb. 130 százalékos. Az idei tanévben a Kassa-vidéki járásban található Buzita magyar alapiskolája csatlakozik a programhoz.

A tavalyi tanévhez hasonlóan az eddigi intézményekhez kapcsolódóan 2024/2025-ben is mintegy 350 (az előzetes adatok alapján 339) gyermek fogja igénybe venni a szolgáltatást. A buzitai iskola csatlakozásával az utasszám meg fogja közelíteni a 400 főt. Az iskolabuszok a 2024/2025-ös tanévben összesen száz felvidéki magyar települést fognak érinteni. Ezek többnyire olyan szórványhelyzetben, illetve nyelvhatáron lévő települések, ahol a magyar iskola már korábban megszűnt, illetve – főként a Rozsnyói és a Kassa-vidéki járásban – helyi magyar iskolába túlnyomórésztszociálisan hátrányos helyzetű tanulók járnak. Ingyenes és biztonságos ingázási lehetőség híján mindkét esetben jelentősen nő annak esélye, hogy a gyermek szlovák iskolába kerülve elvész a közösség számára.

Az iskolabusz-hálózat elsődleges célja a magyar iskolaválasztás motiválása az alsós gyermekek iskolába való eljutásának megkönnyítése. Ennek megfelelően a 2024/2025-ös tanév előzetes adatai szerint a Rákóczi Szövetség felvidéki iskolabuszain utazó gyermekek nagyjából háromnegyede alsó tagozatos kisdiák. Ahol ez indokolt, ott az iskolabuszok felső tagozatosokat, illetve óvodásokat is szállítanak a legközelebbi magyar intézménybe.

Az iskolabusz-program eredményességét jelzi, hogy a 2024/2025-ös tanév előzetes beiratkozási adatai alapján a programban részt vevő 18 felvidéki településen gyakorlatilag mindenhol növekedett vagy az iskola hosszabb távú fenntarthatósága szempontjából kedvező szinten stabilizálódott a tanulói létszám a program 2022-es indulása óta. Hasonlóan pozitívan alakult az iskolák összesített létszáma: a 2022-es 2440 főről 2023-ra 2482-re, 2024 szeptemberétől pedig az iskolák által közölt adatok alapján várhatóan 2500 fölé fog nőni a diákszám. Az iskolabusz-programban részt vevő 19 intézményben idén összesen 295 elsős várható, ami 42 fővel magasabb, mint a program indulását megelőző három év átlaga és kedvezőbb, mint a tavalyi adat. A program indulását megelőző három tanév átlagához képest a résztvevő iskolák mintegy nyolctizedében nőtt az iskolakezdők átlagos száma. Mindez azért is figyelemre méltó, mert az iskolabusz-hálózat által lefedett szórványterületeken az asszimilációs hatások erőssége miatt a magyarság népszámláláson kimutatott fogyása az országos átlagnál jelentősebb volt.

Fontos, hogy a Szövetség által üzemeltetett iskolabusz-hálózat reagálni tudjon a helyi igényekre, sajátosságokra. E szemléletmód vezérelte a program 2023-as bővítését is, melynek keretében négy felvidéki iskola csatlakozott a kezdeményezéshez. Az alacsony születésszám és a megemelkedett fenntartási költségek miatt minden évben előfordulnak olyan települések, amelyek magyar kisiskolájuk bezárása mellett döntenek. Az ezen településeken élő magyar diákok ingázási lehetőség hiányában jó eséllyel a helyi vagy közeli település szlovák iskolájában folytatják tanulmányaikat. A programhoz tavaly csatlakozott iskolák közül a diószegi alapiskola Vágáról, Nemeskajalról és Nemeskosútról, a szencialapiskola Rétéről és Zonctoronyról biztosítja a helyi gyermekek bejárását a nyelvhatáron fekvő intézményekbe. Ezeken a településeken a magyar oktatás a közelmúltban szűnt meg. A program feladatául tűzte ki a közösség jövője szempontjából fontos helyi kezdeményezések felkarolását is, ennek jegyében került iskolabusz a közel hét évtized után, egyházi támogatással újranyitott szádudvarnoki Szent István Alapiskolához, illetve Nagycéténybe, a zoboraljai magyar oktatás bástyájához. A programhoz a 2024/2025-ös tanévben egy további iskola, a Buzitai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola csatlakozik, ahol mintegy 50 fő ingáztatásában fog közreműködni a Rákóczi Szövetség iskolabusza jórészt olyan településekről, ahol nem elérhető anyanyelvi oktatás és más iskolabuszok sem érintik őket (SzesztaKomarócPerény-Hím, Nagyida, Csécs, Reste).

Sullivan Ferenc,

kutatási és elemzési vezető

Rákóczi Szövetség 

Ehhez a bejegyzéshez nem áll rendelkezésre galéria.
OK
×
×