Gloria Victis 1956
Budapesten a Gloria Victis 1956-os emlékünnepségen október 21. és 23. között 3000 fiatal vett részt. Mellettük a Szövetség szervezésében 111 középiskola 5000 diákja utazott a Kárpát-medencében legalább egy határ átlépésével egy másik magyar közösséghez ünnepelni.
A Gloria Victis 1956-os Emlékünnepség – néhai Halzl Józsefnek köszönhetően – a Rákóczi Szövetség legnagyobb és legemblematikusabb rendezvényévé vált az elmúlt három évtizedben. Az eseményen résztvevő 3000 fiatal a Rákóczi Szövetség Kárpát-medencei középiskolákban és egyetemeken működő ifjúsági szervezeteinek képviseletében érkezett a fővárosba.
A három napos rendezvény meghatározó eleme – az állami ünnepség részét képező – műegyetemi megemlékezés volt október 22-én, kedden 15 órakor. Itt ünnepi beszédet mondott: Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint a külhoni diákok nevében Sörös Andor vajdasági egyetemista.
A Műegyetemtől 16 órakor indult a fáklyás felvonulás a történelmi útvonalon a Bem térre, ahol 17 órától megemlékezés és koszorúzás várta az emlékezőket. Itt ünnepi beszédet mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke, valamint Nagy Csomor András felvidéki egyetemista.
A háromnapos rendezvény programjai sok szálon futottak. Részét képezte többek között az Országház, a 301-es parcella, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Zene Háza, filmvetítés a Konrad Adenauer Alapítvánnyal közreműködésben, dunai hajózás, valamint könnyűzenei koncert.
A Műegyetemen zajlott október 22-én és 23-án immáron 29. alkalommal a Gloria Victis Középiskolai Történelmi Vetélkedő – 60 iskola, 180 diákjának részvételével –, amelynek idei témája: Forradalom és szabadságharc (1848-1849). A vetélkedő ünnepélyes eredményhirdetésén és díjátadóján részt vett Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke.
A rendezvénnyel párhuzamosan 111 középiskola 5000 diákja utazott egy másik Kárpát-medencei ország magyar közösségéhez ünnepelni, a Szövetség október 23-i Diákutaztatási Programjának támogatásával.