Három nap szárnyalás – ilyen volt a 2025-ös Középiskolás Vezetői Fórum
Könnyed hangulatú pódiumbeszélgetések, múzeumlátogatás, összekovácsoló csapatjátékok, tánc, színház és határtalan eszmecserék – így jellemezhetnénk röviden a február 21-e és 23-a közötti Kárpát-medencei Középiskolás Vezetői Fórumot. A Rákóczi Szövetség évről évre azzal a céllal szervezi meg nagy sikerű rendezvényét, hogy erősítse középiskolai hálózatának kapcsolatrendszerét, ezzel együtt tájékoztassa a hálózatban tevékenykedő diákokat és pedagógusokat az aktuális programokról, pályázatokról, kezdeményezésekről.
A Kárpát-medence százhuszonöt magyar iskolájának négyszáz középiskolai tanulóját és száz pedagógusát láthattuk vendégül Budapesten 2025. február 21-e és 23-a között. A Középiskolás Vezetői Fórum – a hagyományokhoz híven – ezúttal is a csapatépítés és a kultúra jegyében telt.
A háromnapos rendezvény központi helyszínéül szolgáló Lónyay Utcai Református Gimnáziumban az érkezés napján egy különleges vendéggel találkozhattak a résztvevők. A Rákóczi Szövetség békéscsabai tagszervezetének diákjai Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert kérdezték a szervezethez való kötődéséről, gimnáziumi élményeiről és hivatásáról, de olyan aktuális témák is napirendre kerültek, mint a globális társadalmi kihívások, vagy épp a mesterséges intelligencia jövője.
Gulyás Gergely mintegy „hazaérkezett” a Lónyayba, hiszen egykor ő is az iskola diákja volt, bár ma már nem ugyanabban az épületben működik az intézmény, amelyikben ő tanult. A beszélgetés során elmondta, korábban nem gondolta volna, hogy hivatásszerűen fog politikával foglalkozni. Mivel nagyapja és apja is ügyvéd volt, ő is ezen az úton indult el, ilyen szempontból pedig váratlan meglepetés számára is, hogy végül politikus lett. Az oktatás és a politika kapcsolatáról szólva kiemelte: „a politika abban tudja támogatni a diákokat, hogy megfelelő kereteket teremt az érvényesüléshez. Normális iskolákba lehet járni, megbecsüljük a tanárokat, van választási lehetőség a továbbtanulásnál”.
A diákok kérdéseire válaszolva a miniszter azt is kifejtette, hogy veszélyként azonosítja a kapcsolatok személytelenné válását, amelyet elsősorban az infokommunikáció fejlődése hozott magával, ugyanakkor azt is elismerte, maga is sokat használja telefonját, mert a kommunikáció legtöbb formája jellemzően ezen az eszközön zajlik. Egy másik kérdésre elmondta, szerinte sok ember munkáját el tudja látni a mesterséges intelligencia, viszont azt, hogy milyen keretek között lehet használni, és milyen hatással lesz a munkahelyekre, mennyire alakítja át a cégek működését, nem lehet megjósolni. „Használni kell, de jól kell használni” – rögzítette a Miniszterelnökséget vezető miniszter a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban.
Február 22-én, szombaton a kulturális és közösségi programoké volt a főszerep. A Kárpát-medence minden szegletéből érkező középiskolás tanulókat és tanáraikat a Magyar Nemzeti Múzeumban Zsigmond Gábor főigazgató fogadta. Ezáltal egy valóban exkluzív tárlatvezetésben lehetett része vendégeinknek, akik emellett a Magyar Zene Házában, a Néprajzi Múzeumban, a Pesti Vigadóban és az Országházban is látogatást tettek. Itt, a Kossuth Lajos téren ünnepélyes keretek között emlékezhettek meg a Rákóczi Szövetség névadójáról, és helyezték el a tisztelet koszorúját II. Rákóczi Ferenc fejedelem szobránál.
A szombat délutáni rendezvények színhelye ismét a Lónyay Utcai Református Gimnázium volt. Elsőként dr. Papp János Tamás, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kutatási szakértője tartott előadást a huszonegyedik századi médiatudatosság témakörében. Majd Dr. Guld Ádám médiakutató, kommunikációs szakember, illetve Turányi Tatjána, a QUADRION Kibervédelmi Zrt. kiberpszichológiai és oktatási tanácsadója kiberbiztonságról, valamint a mesterséges intelligencia természetéről, felhasználási területeiről osztotta meg gondolatait a Pöltl Ákos, családbiztonsági szakértő (Mathias Corvinus Collegium) által vezetett kerekasztal-beszélgetésen, ami osztatlan sikert aratott a hallgatóság körében. Ezt követően a Déryné Program keretében megrendezett Petőfi percei című színházi előadást élvezhették a diákok és tanáraik, és nem maradhatott el a hagyományos, fiatal energiákat felszabadító táncház sem.
A hétvégét egy igazán sokrétű, izgalmas kerekasztal-beszélgetés zárta: a hazainduló középiskolásokkal Andrónyi Kolos, a Duna Televízió csatornaigazgatója, Hegedűs Endre Kossuth-, Liszt- és Czifra-díjas zongoraművész és hitvese, Hegedűs Katalin, valamint Hirling Zsolt világ- és Európa-bajnok magyar evezős osztotta meg gondolatait hitről, családról és karrierről.
A Kárpát-medencei Középiskolás Vezetői Fórum fő üzenete ezúttal is az, hogy a Rákóczi Szövetség a lehető legváltozatosabb programokkal, pályázatokkal, egyéb kezdeményezésekkel igyekszik támogatni a diákok anyanyelvi tanulását és érvényesülését, ugyanakkor hiszünk a közösség erejében, abban, hogy együtt teremthetjük meg az esélyt a fiatalok kiteljesedésre. Találkozzunk jövőre is!