Kárpát-medencei Pedagógus Tábor 2021
A Rákóczi Szövetség 1998 óta szervez nyári tábort Kárpát-medencei középiskolai tanároknak, kiemelten azoknak, akik a Szövetség középiskolai szervezeteit irányítják és segítik az ifjúságszervező munkát. Az idei nyári tábor is lehetőséget kínál a szakmai továbbképzésre, illetve a kapcsolatépítésre és nem utolsósorban a tanárok munkája iránti megbecsülés és köszönet kifejezésére.
A sátoraljaújhelyi Rákóczi Táborban megvalósuló rendezvény programjában szakmai előadások, kirándulás, kulturális és szórakoztató programok egyaránt helyet kaptak. A táborba ellátogat mások mellett Benkő Tibor, honvédelmi miniszter és Kisfaludy László, köznevelésért felelős helyettes államtitkár.
A rendezvény sajtónyilvános, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni név megadásával lehet a katona.flora@rakocziszovetseg.hu email címen.
A rendezvény programterve
2021. július 17., szombat
16.00-17.00 érkezés, regisztráció
17.00 megnyitó (konferenciaterem) - Csáky Csongor a Rákóczi Szövetség elnöke, Takaró Mihály a KMTKE elnöke
18.00-19.00 vacsora
19:30 Udvari Kamaraszínház – Halottak Napjától Virágvasárnapig (rendezvénysátor)
2021. július 18., vasárnap
7.00-8.30 reggeli
9.00-9.45 Szentmise (kápolna)
9.00-9.45 Istentisztelet (konferenciaterem)
10.00-11.00 Takaró Mihály, irodalomtörténész előadása (plenáris, konferenciaterem)
11:30-12:30 Fórum: a Rákóczi Szövetség és a középiskolák együttműködése (plenáris, konferenciaterem)
12.30-14.00 ebéd
14.30-18.00 kirándulás: Széphalom – Magyar Nyelv Múzeuma, Kazinczy Ferenc Múzeum, várostörténeti séta
18.00-19.30 vacsora
19:30 vezetett séta a Magyar Kálváriára (esőprogram: kvízest)
2021. július 19., hétfő
7.00-8.30 reggeli
9.30-10.30 Kisfaludy László köznevelésért felelős helyettes államtitkár előadása (plenáris, konferenciaterem)
Történelem szekció:
11.00-12.00 Géra Eleonóra művelődéstörténész előadása - Járványok és járvány elleni védekezés Magyarországon 1701-1921 (konferenciaterem)
Magyar szekció:
11.15-12.00 Gál Gyöngyi - Kós Károly transzilvanizmusa(rendezvénysátor)
12.30-14.00 ebéd
15.00-16.00 Agora Tudományos Élményközpont bemutatója (rendezvénysátor)
Történelem szekció, étterem:
16.30-17.30 Csapó Csaba, a Nemzeti Örökség Intézetének munkatársa – Történelmi, irodalmi, művészeti tanórák a Fiumei úti sírkertben
Magyar szekció, konferenciaterem:
15.00-16.00 Kun Ferencz – Folyók és irodalom
16.00-16.45 Liktor Katalin - Rokon álmok álmodója – Reményik Sándor és Áprily Lajos barátsága
17.00-17.45 Jáger Péter Mónika - Személyesség és közösség Kányádi Sándor költészetében
18.00-19.30 vacsora
20.00 Hegedűs Endre, Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész előadása (konferenciaterem)
2021. július 20., kedd
7.00-8.30 reggeli
9.00-10.30 Bellavics István az Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság igazgatójának előadása (plenáris, konferenciaterem)
11.00-12.00 Benkő Tibor honvédelmi miniszter előadása (plenáris, konferenciaterem)
12.30-14.00 ebéd
Történelem szekció, étterem:
14.00-15.15 az Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága munkatársainak előadása
15.30-16.30 Nánay Mihály a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete elnökének előadása – A NAT 2020 az új tankönyvekben
17.00-18.00 Fónagy Zoltán történész – A nagy járványok a társadalomtörténet látószögéből, különös tekintettel a kolerára
Magyar szekció, konferenciaterem:
14.10-15.00 Kiss Beáta - Fiaim, csak énekeljetek! Tompa Mihály
15.00-15.45 Király Katalin - Kovács Vilmos munkásságának szerepe a kárpátaljai magyar irodalomban
16.00-16.45 Braun Éva - Kárpátaljai sorstragédia bemutatása Nagy Zoltán Mihály regényében
Természettudományos szekció, rendezvénysátor:
14.30-17.00 Bérczi Szaniszló fizikus, csillagász előadása
18.15-19.15 Tóth Péter Lóránt versvándor előadása - "...lélek vagyok, élni szeretnék!" (konferenciaterem)
19.30-20.30 vacsora
20.30 a Kicsi Hang együttes előadása (rendezvénysátor)
2021. július 21., szerda
8.00-9.30 reggeli
10.00-11.00 A Lingua Materna anyanyelvi-irodalmi vetélkedő bemutatása és a Trianon kislexikon bemutatása a szerző Molnár Zsolttal (plenáris, konferenciaterem)
11.00 hazautazás
A szervezők a programváltozás jogát fenntartják!